Batumelebi | 2015 წლის საუკეთსო სპორტსმენები აჭარაში 2015 წლის საუკეთსო სპორტსმენები აჭარაში – Batumelebi

2015 წლის საუკეთსო სპორტსმენები აჭარაში

აჭარის სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა დეპარტამენტის მიერ შექმნილმა სპეციალურმა კომისიამ შედეგების მიხედვით 2015 წლის 10 საუკეთესო სპორტსმენი, პერსპექტიული სპორტსმენები, საუკეთესო მწვრთნელები, საუკეთესო ფედერაციები, ვეტერანი სპორტის მუშაკები და წლის სპორტული ჟურნალისტები დაასახელა. დეპარტამენტის წლის შემაჯამებელი ღონისძიება, რომელსაც ესწრებოდნენ, უმაღლესი საბჭოსა და აჭარის მთავრობის წარმომადგენლები ბათუმში, სასტუმრო ინტურისტში, 28 დეკემბერს გაიმართა.
დეპარტამენტის მიერ წარმოდგენილი ნომინაციებით აჭარაში 2015 წლის საუკეთესო სპორტსმენთა შორის პირველ ადგილზე მოხვდა ძალოსანი, საქართველოსა და ევროპის ჩემპიონი ირაკლი თურმანიძე. გასულ წელს ეს პოზიცია ბერძნულ-რომაული სტილით მოჭიდავეს შმაგი ბოლქვაძეს ერგო. 2015 წლის საუკეთესოთა შორის მეორე ადგილზე ლაშა გობაძე, ხოლო მესამეზე  – მოჭადრაკე ნინო ბაციაშვილი გავიდნენ.
ლაშა გობაძე, წლის საუკეთესო სპორტსმენად, იმავე დღეს ბათუმის სპორტსკოლამაც დაასახელა.
აჭარაში წლის საუკეთესო სპორტსმენებად, ასევე დასახელდნენ:
სალომე მელია – ჭადრაკი, მსოფლიო ჩემპიონი გუნდურ ასპარეზობაში
ხათუნა ნარიმანიძე – მშვილდოსნობა, საქართველოს ჩემპიონი, 2016 წლის ზაფხულის ოლიმპიური თამაშების ლიცენზიის მფლობელი
იულია ლობჟანიძე – მშვილდოსნობა, 2016 წლის ზაფხულის ოლიმპიური თამაშების ლიცენზიის მფლობელი
ვარლამ ლიპარტელიანი  – ძიუდო, მსოფლიო ჩემპიონატის მესამე ადგილოსანი, ევროპის თამაშების „ბაქო-2015“-ის მესამე ადგილოსანი, ევროპის ჩემპიონატის მეორე ადგილოსანი
ამირან პაპინაშვილი – ძიუდო, ევროპის თამაშების „ბაქო-2015“-ის მესამე ადგილოსანი, ევროპის ჩემპიონატის მესამე ადგილოსანი, საქართველოს ჩემპიონი.
გელა ბოლქვაძე – ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, ევროპის ახალგაზრდული ჩემპიონატის მესამე ადგილოსანი, ახალგაზრდებს შორის მსოფლიო ჩემპიონი
რამაზ ზოიძე – ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, მსოფლიო ახალგაზრდული ჩემპიონატის გამარჯვებული.

წლის საუკეთესო მწვრთნელები

  1. აბესალომ ბასილია – ძალოსნობა
  2. ლევან შავაძე – ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა
  3. ლეონიდ ნეურონოვი – ჭადარაკი
  4. ფელიქს მელქონიანი – ჭადრაკი
  5. თამაზ ფუტკარაძე – მშვილდოსნობა
  6. სოლომონ ფეიქრიშვილი – ძიუდო
  7. მარად არძენაძე – ბერძულ-რომაული ჭიდაობა
  8. ბადრი კაკალაძე – თავისუფალი ჭიდაობა
  9. ავთანდილ აბულაძე – ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა
  10. ვახტანგ ზოიძე – ძიუდო
  11. ნანი კირკიტაძე – ძიუდო
  12. აკაკი ცენტერაძე – ტაეკვონდო

წლის პერსპექტიული სპორტსმენები

  1. ირაკლი შავაძე – ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, ახალგაზრდებს შორის ევროპის ჩემპიონი
  2. თორნიკე ქათამაძე – თავისუფალი ჭიდაობა, ევროპის ჩემპიონი ჭაბუკთა შორის
  3. ლერი აბულაძე – ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, ევროპის ჩემპიონი ჭაბუკთა შორის
  4. თორნიკე ჭოველიძე – სამბო, ევროპის ახალგაზრდული ჩემპიონატის გამარჯვებული, მსოფლიოს ახალგაზრდული ჩემპიონატის მეოერე ადგილოსანი
  5. ზურაბ კინწურაშვილი – ტაეკვონდო, ევროპის პირველობის მესამე ადგილოსანი ჭაბუკთა შორის, A კატეგირიის საერთაშორისო ტურნირის გამარჯვებული
  6. ნინო მგელაძე – სამბო, მსოფლიო პირველობის მესამე ადგილოსანი ჭაბუკთა შორის
  7. დავით ფუტკარაძე – ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, ევროპის პირველობის მეორე ადგილოსანი ჭაბუკთა შორის
  8. არჩილ მალაყმაძე – ძალოსნობა, ევროპის პირველობის მესამე ადგილოსანი ჭაბუკთა შორის,
  9. სალომე აბაშიძე – სამბო, ვროპის ახალგაზრდული ჩემპიონატის მესამე ადგილოსანი
პარაოლიმპიელებიდან:
  1. ანრი ლორია – თავისუფალი ჭიდაობა, ევროპის ჩემპიონატის გამარჯვებული ჭაბუკთა შორის
  2. არჩილ ბოლქვაძე – ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა, ევროპის ჩემპიონატის მესამე ადგილოსანი ჭაბუკთა შორის
  3. ზვიად დუმბაძე – მშვილდოსნობა, მსოფლიო ჩემპიონატის მონაწილე
  

წლის ვეტერანი სპორტსმენები

  1. თემურ ხაბაძე – თავისუფალი ჭიდაობა, 2015 წლის მსოფლიო ჩემპიონი
  2. ჯემალ კილაძე – თავისუფალი ჭიდაობა, 2015 წლის მსოფლიო ჩემპიონატის მესამე ადგილოსანი.

წლის ვეტერანი სპორტის მუშაკები

  1. ანდრი ქავთარაძე
  2. შალვა ტაბაღუა

წლის საუკეთესო ფედერაციები

  1. აჭარის ჭიდაობის ფედერაცია
  2. აჭარის მშვილდოსნობის ფედერაცია
  3. აჭარის ძალოსნობის ფედერაცია

წლის სპორტული ჟურნალისტები

  1. ბესარიონ ჩიბურდანიძე – TV აჭარა
  2. რეზო ჯინჭარაძე – TV აჭარა
  3. გოგი მურვანიძე – რადიო „აჭარა“
  4. მანანა ძიძიშვილი – გაზეთი „აჭარა“
  5. გიორგი წეროძე – TV აჭარა
  6. ლანა ძაძამია – TV 25
  7. ია გოლიაძე – TV ერა
დეპარტამენტმა მხარდაჭერისთვის, ასევე დააჯილდოვა კომპანიები შპს „გზა“, შპს „მშვიდობა“, შპს „ორბი რეზიდენსი“ და სამშენებლო კომპანია „Real Palace“.

 

ნეტგაზეთის მასალების სხვა გამოცემებში გადაბეჭდვის წესი
ნინო ხიმშიაშვილი