ნეტგაზეთი • RU

„ლიმონის“ აფიშა და მასტერკლასები – მოკლემეტრაჟიანი ფილმების ფესტივალი ბათუმში

ბათუმის ხელოვნების უნივერსიტეტში მოკლემეტრაჟიანი ფილმების საერთაშორისო კინოფესტივალი „ლიმონი“ მიმდინარეობს, რომელზეც წარმოდგენილია მოკლემეტრაჟიანი მხატვრული, დოკუმენტური და ანიმაციური ფილმები.

წელს ფესტივალს დაემატა კიდევ ერთი საკონკურსო სექცია. კერძოდ, დაწესდა სადებიუტო-პროფესიული  ფილმების საერთაშორისო კონკურსი. კინოფესტივალში  მონაწილეობს 47 კონკურსანტი 27 ქვეყნიდან.

კინოჩვენებები ხელოვნების უნივერსიტეტის დარბაზში მიმდინარეობს და მათზე დასწრება თავისუფალია. 

„ლიმონის“ აფიშა ასე გამოიყურება:

  • 25 ნოემბერი

სტუდენტური ფილმების საერთაშორისო კონკურსი დილის 11 საათზე დაიწყება.

1. „ომს მიღმა“ – საქართველო – მერცია ქუთათელაძე. მხატვრული
2. „შემცირება“ – უნგრეთი – რეკა ანა საკალი. ანიმაცია
3. „დასვენებული ნისლი“ – უნგრეთი – ნიკოლეტი ფაბიანი. ანიმაცია
4. „ინციდენტი“ – საქართველო – ამირან ქავთარაძე. მხატვრული
5. „რონინის აღსარება“ – საქართველო – გიორგი ხუხუნაიშვილი. მხატვრული
6. „სხვა დღეს“ – უკრაინა – დარინა სნიჟკო. დოკუმენტური
7. „ვალერიოს დღე“ – აშშ/კოლუმბია – მაიკლ აკროსი. მხატვრული
8. „აღდგომა“ – საქართველო – ნიკოლოზ ვერძაძე. დოკუმენტური

17 საათზე კი ხელოვნების უნივერსიტეტში სადებიუტო ფილმების საერთაშორისო კონკურსი დაიწყება.

1. „აფრი მომავალი ღამე“ – მაროკო – იოსერა ბუჩტია. მხატვრული
2. „კაპრალის გამოძახება“ – გვინეა-ბისაუ/ბრაზილია/პორტუგალია – ველკეტ ბუნგუე. დოკუმენტური
3. „ჩემი მეზობელი მგელი“ – ხორვატია, სერბეთი- ნებოჯსა სლიეპჩევიჩი. მხატვრული
4. „ყოვლისმომცველი“ – საფრანგეთი/კოლუმბია – დუვან დუკე ვარგასი. მხატვრული
5. „ჩვეულებრივი ერთგულების მოთხოვნები“ – ბელგია – ევა გიოლო. მხატვრული
6. „მოსალოდნელი“ – შვედეთი – კაროლინა სენდვიკი. ანიმაცია
7. „მეორე ქარი“ – უკრაინა – მაქსიმ ლუკაშოვი. მხატვრული

  • 26 ნოემბერი

სტუდენტური ფილმების საერთაშორისო კონკურსი დილის 11 საათიდან დაიწყება. ნახავთ შემდეგ მოკლემეტრაჟიან ფილმებს:

1. „თანდაყოლილი“ – დენმარკი – ნიკოლაი გ.ჰ. იოჰანსენი. მხატვრული
2. „ნაპერწკალი“ – ბრაზილია – რენატო ვალონე. მხატვრული
3. „გადასახლება“ – თურქეთი – ილმაზ ოზდილი. მხატვრული
4. „ამოკი“ – რუმინეთი/უნგრეთი – ბალაზ ტურაი. ანიმაცია
5. „ქალიშვილობა“ – მექსიკა – ქსოჩიტლ ენრიკესი. მხატვრული
6. „ფაზა“ – უკრაინა – მიკოლა ზასიევი. მხატვრული
7. „მიტოვებული სოფელი“ – საქართველო – მარიამ კაპანაძე. ანიმაცია

სტუდენტური ფილმების საერთაშორისო კონკურსი დაიწყება 17 საათზე. ნაჩვენები იქნება:

1. „ბრმა ლაქები“ – გერმანია – ლუის შუბერტი. მხატვრული
2. „მედეას შთამომავლები“ – ლენა ჭაღალიძე. დოკუმენტური
3. „წისქვილის ქვა“ – საქართველო – ნიკა არახამია. მხატვრული
4. „ტვირთი“ – საქართველო – მირანდა ნამიჭეიშვილი. მხატვრული
5. „დიდი მოგზაურობის დასაწყისი“– საქართველო – თამარ გოლავა. დოკუმენტური
6. „დიალოგი ტბის პირას“ – საქართველო – ივანე ბეგიაშვილი

  • 27 ნოემბერი

სადებიუტო ფილმების საერთაშორისო კონკურსი დილის 11 საათზე დაიწყება და ნახავთ:

1. „პირველი კვირა სავსე მთვარის შემდეგ“ – ლიტვა, ბრიტანეთი – გრეტა გრინიუთი. მხატვრული
2. „ფალენა“ – კანადა – ნენსი პეტინიჩიო. მხატვრული
3. „თეთრი ჯუჯა“ – სოგოლ რეზვანი. მხატვრული
4. „დოლმა“ – თურქეთი – ემირ ჩალიკოჩაოღლუ. მხატვრული
5. „პამპერსის ტორტი“ – უკრაინა – ანასტასია ბაბენკო. მხატვრული
6. „შავი ზღვა“ – საქართველო – პორტუგალია – თინათინ და ხვიჩა ემირიძეები. მხატვრული

17:00 ნაჩვენები იქნება „ვანგას ღიმილი“ – ზურაბ ქავთარაძის 30-წუთიანი დოკუმენტური ფილმი [საქართველო].

კინოფესტივალის ფარგლებში ასევე გაიმართება მასტერკლასები. მასტერკლასების განრიგი ასე გამოიყურება:

  • 25 ნოემბერი, 15 საათზე: მოჰამედ ყაფარი – „ცენზურა და ქალები კინოში“. 
  • 26 ნოემბერი, 15 საათზე: მალგორზატა იმიელსკა – „მოკლემეტრაჟიანი ფილმის წარმოება“
  • 27 ნოემბერი, 15 საათზე: ნანა ჯორჯაძე – „რეჟისურა“

კინოფესტივალის  ორგანიზატორია „არტ საზოგადოება ლიმონარიუმი“. პარტნიორები – ბათუმის ხელოვნების სასწავლო უნივერსიტეტი და ბათუმის დრამატული  თეატრი.

ფესტივალის პარტნიორები და ფინანსური მხარდამჭერები არიან: აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ბათუმის მერია და საქართველოს კინემატოგრაფიის ეროვნული ცენტრი.

კინოფესტივალი წელს მეორედ იმართება ბათუმში.

ნეტგაზეთის მასალების სხვა გამოცემებში გადაბეჭდვის წესი
ავტორი
გაზეთი "ბათუმელები" გამოდის 2001 წლიდან.