უსკომ უმაღლესი საბჭოს არჩევნები შეაჯამა



აჭარის უმაღლესმა საარჩევნო კომისიამ უმაღლესი საბჭოს 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნების საბოლოო შედეგები შეაჯამა.

აჭარის უმაღლესი საბჭოს 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნებზე ამომრჩეველთა საერთო რაოდენობა იყო 308 506, არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო 163 419-მა ამომრჩეველმა. 8 ოქტომბერს 5%-იანი ბარიერი გადალახა 4-მა საარჩევნო სუბიექტმა, ესენია: „ნინო ბურჯანაძე – დემოკრატიული მოძრაობა;“(ერთი მანდატი); “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“(5 მანდატი);  „დავით თარხან მოურავი, ირმა ინაშვილი – საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“(1 მანდატი);  „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“(8 მანდატი).

რაც შეეხება მეორე ტურს, კენჭისყრაში მონაწილეობა მიიღო ამომრჩეველთა 37%-მა, ანუ 114 202-მა ამომრჩეველმა. მეორე ტური ჩატარდა აჭარაში არსებულ ექვსივე მაჟორიტარულ ოლქში. ექვსივე შემთხვევაში „ქართული ოცნება -დემოკრატიული საქართველოს“ მაჟორიტარმა კანდიდატებმა გაიმარჯვეს.

არჩევნების საბოლოო შედეგების გამოცხადების შემდეგ უმაღლესი საბჭოს პირველი მოწვევის თარიღი საქართველოს პრეზდიენტმა უნდა დანიშნოს. პირველ სხდომას დავით თედორაძე გახსნის “ქართული ოცნებიდან”. ის დეპუტატების ახალი შემადგენლობის უხუცესი წევრია. 

აჭარის უმაღლესი საბჭოს 2016 წლის 8 ოქტომბრის არჩევნების საბოლოო შედეგების მიხედვით საბჭოს 21 მანდატი შემდეგნაირად გადანაწილდა:

პროპორციული სისტემით:

  1. ცინცქილაძე გიორგი – „დემოკრატიული მოძრაობა, ერთიანი საქართველო;“
  2. ვარშალომიძე ლევან – მპგ“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა;“
  3. ზამბახიძე პეტრე – მპგ“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა;“
  4. აბულაძე გია – მპგ“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა;“
  5. დიასამიძე გიორგი – მპგ“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა;“
  6. ბაგრატიონი ელგუჯა – მპგ“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა;“
  7. თარხან-მოურავი დავით – „საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი;“
  8. გაბაიძე დავითი – „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო;“
  9. ჭეიშვილი ირაკლი – „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო;“
  10. ანანიძე ცოტნე – „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო;“
  11. თედორაძე დავითი – „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო;“
  12. მგალობლიშვილი ვლადიმერი – „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო;“
  13. ბაციკაძე დავით – „საქართველოს კონსერვატიული პარტია;“
  14. ჩხეტია ნინო – „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო;“
  15. მანველიძე გიორგი – „ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო;“

მაჟორიტარული სისტემით:

  1. წულაძე ვახტანგ -„ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“(ბათუმის N68 მაჟორიტარული ოლქი);
  2. ვერძაძე ილია -„ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“(ბათუმის N69 მაჟორიტარული ოლქი);
  3. სურმანიძე ნუგზარ -„ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“(ბათუმის N70 მაჟორიტარული ოლქი);
  4. რომანაძე გიორგი -„ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“(ქობულეთის N71 მაჟორიტარული ოლქი);
  5. კარანაძე მერაბ -„ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“(ხელვაჩაურის N72 მაჟორიტარული ოლქი);
  6. შარაშიძე ხვიჩა -„ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო“(ხულოს N73 მაჟორიტარული ოლქი);

 

ნეტგაზეთის მასალების სხვა გამოცემებში გადაბეჭდვის წესი
ავტორი